Taşlanmış Kot Sağlığa Zararlı Mı?  

Taşlanmış kot pantolon olarak belirtilen kotlar taşlanmanın dışında daha çok renklerinin ağartılması, eskimiş bir görüntü verilmesi adına kumlama işlemine tabii tutulur. Kumlama işleminde ise silika denilen kum, basınçlı hava ile beraber kıyafetlerin üzerine püskürtülüyor. Bu işlemde teknolojik alet gerekmediğinden dolayı da her ortamda yapılabilen cinstendir. Hem de maliyetleri de oldukça düşüktür. Bu durumda da kot üreticileri genel olarak kumlama yöntemini tercih eder. Büyük firmalarda ise risk almayıp bu işlemleri taşeronlar üstünden yaparlar. Peki, taşlanmış kot sağlığa zararlı mı? İnsanları nasıl etkiliyor buda merak konusu oluyor.

Bu sektörde çalışan kişiler için kapalı ve havalandırması olmadığından maalesef ki zararlı bir ortam oluşuyor. Fakat giyen kişiler için bu şekilde büyük bir risk olmadığından dolayı hastalık gibi etkenlerin olması mümkün değil. Fakat kıyafetleri giyerken, arka planda neler ödendiğini bilmek ve buna göre davranmak da önemlidir. Kısaca toparlamak gerekirse eğer taşlanmış kotun sağlığa etkileri olumsuz olarak bulunmamaktadır.

Zdnjeans.com.tr burada önemli bir noktaya basıp taşlanmış kot pantolon işçi sağlığına da dikkat ederek üretimini gerçekleştirmekteler. Böylelikle herhangi bir sorun teşkil etmeden giyen ve çalışan kişi memnun kalıyorlar. Bencillik yapıp bu kadar yoğun bir işin altında çalışan insanların sağlıklarını düşünmeden satın alımları gerçekleştiriyoruz. Tekrardan söyleyelim taşlanmış kotun giyilmesinde herhangi bir zarar yoktur. Önlemleri alınmış bir şekilde yapılan yerlerden satın almanız daha iyi olacaktır.

Çalışan kişilerdeyse bu tıp adında silikozis hastalığı 20 ila 30 sene çalışmadan sonra ortaya çıkmakta. Bu yüzden kot taşlama işçiliğinde toza maruz kalındığı zaman birkaç sene içerisinde ortaya çıkarak hızlı bir şekilde gelişen hastalık haline geliyor. Tekstil işinde çalışan kişiler tam olarak 12 saat çalışırlar ve havasız ortam olduğundan bütün havayı solumak zorunda kalıyorlar. Mevcut ağız maskeleri maalesef bu havayı solumamaya yeterli olmamakta.

Tamamen kapalı alan olan yerde kollarında dışarıdan robot gibi olan mekanizma içerisinden kullanılmış olan sistemlerde yapılması gerekir. Yahut astronot kıyafetine benzeyen dışarıdan hava giren veya hava tüpleri ile kullanılan ve tamamen vücudunu örtebilen özel kıyafetlerin giyilmesi ve tüm tedbirin alınması gerekmekte.

 

Bir Yorum Gönder:

E-Posta adresiniz gizli kalacak.

Site Footer