Denim nedir?

Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan ve halen güncel olarak kullanımı olan denim pantolonların özelliği çözgü ipliklerinden oluşmuş olmaları ve İndigo boyalar ile boyanmış olmalarıdır. İndigo boya kot pantolonlarının boyanmasında kullanılan bir boyadır ve geçmişte bu renk sadece kraliyet ailelerinde tercih edilirdir. Özellikle parlak rengi ile dikkatleri çeken İndigo Firavunun kendi gemisinde kullandığı bir kumaş rengiydi. Günümüzde ise sık sık denim pantolonlarda bu rengi görebilmemiz mümkündür. Denim nedir denildiğinde kumaş çözgü iplikleri İndigo mavisi ile boyanırken atkı iplikleri beyaz bırakılır ve ortaya günlük hayatımızda kullandığımız kot pantolonlar çıkar. Sadece kot pantolonlarda da değil denim kumaş pek çok üründe de kullanılır hale gelmiştir. Denim giysiler oldukça kaliteli ve mukavemeti yüksek olan kumaşlardır. %100 pamuk lifinden üretilmiş bir kumaştır.

Denim Tarihçesi

Denim ilk olarak Fransa da ortaya çıkmıştır. Döneminde işçiler için üretilen oldukça kaliteli bir kumaştır. Geçmişte Cenovalı denizcilerin kullandığı bir ürün olduğundan dolayı Cenova mavisi ismi verilmiştir. Geçmişte bir işçi kıyafeti olarak kullanılan bu denim günümüzde ise artık çok popüler bir hal almıştır ve kadın erkek demeden her yaştan insanın rahatlıkla kullandığı bir ürün haline dönüşmüştür. Denim nedir denildiğinde geçmişten günümüze kadar popülerliğini kaybetmeden gelmiş olan bir kumaş türüdür demek mümkündür.

Denim Kumaş Çeşitleri

Denim kumaşların pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Genellikle günümüzde kullanılan denim çeşitleri ise şunlardır;

  • Mavi Jean kot pantolon kumaşı
  • Siyah Jean kot pantolon kumaşı
  • Streç Jean kot pantolon kumaşı
  • Zımparalanmış Jean kot pantolon kumaşı
  • Ağartılmış Jean kot pantolon kumaşı

Ayrıca bu kumaşların üretiminde kazandırılması gereken bazı özellikler vardır. Üretilen denim kumaşın yıkama sırasında çekme, boyut değiştirmesi %2 yi geçmemelidir. Kumaş enleri kenar dâhil edilmeden ölçülmelidir. Renk haslığı oldukça önemlidir. Kumaş çevrenini etkilerine karşı ve yıkamaya karşı dayanıklı olmalıdır ve renginde herhangi bir değişiklik, solma olmamalıdır. Oldukça mukavemetli, dayanımı yüksek bir yapıya sahip olmalıdır. Aynı zamanda esnek bir yapıya sahip olabilmelidir ki kişiler denim kumaşların içerisinde rahat hareket edebilmelilerdir. Denim nedir denildiğinde kumaş tüm bu özelliklere sahip olmalıdır.

ZDN Jeans, 30 yılı aşkın tecrübesiyle Avrupa ve Orta doğu ülkelerine denim ürünleri ihraç etmektedir. ZDN Jeans Online mağazası için güncellemeleri, modaya yön verecek tavsiyeleri ve kombin önerileri için ZDN Blog sayfasını takip edebilirsiniz! Blog sayfamızda fırsat ve kampanyalar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Yorum Gönder:

E-Posta adresiniz gizli kalacak.

Site Footer