Baskılı ve İşlemeli Kıyafetler Nasıl Ütülenir?

yamalı skinny jean
0

Görür görmez hayran kalıp satın aldığınız ve severek giydiğiniz rengarenk baskılı tişörtler, işlemeli pantolonlar, ceketler ve gömlekler sezon boyunca şık bir görünüm sergilemenizi sağladı. Ancak nakışlı, işlemeli ya da baskılı kıyafetleri ilk defa kullananlar yıkama sonrasında nasıl bir ütüleme yapacakları konusunda endişe yaşayabiliyor. Peki, bu tasarımlar için mutlaka kuru temizleme mi gerekiyor? Elbette hayır.

Süslemelere Zarar Vermeden Ütüleme

Çamaşır makinesinde, yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkadığınız süslemeli kıyafetlerinizi, zarar vermeden ütüleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece önerilerimize kulak vermeniz olacak. Baskılı tişörtler ve diğer kıyafetleri tersten ütüleme yoluyla düzleştirebilirsiniz. Bu sayede kıyafet üzerindeki baskının rengine ya da dokusuna zarar vermemiş olacaksınız.

kuru kafa jean
kuru kafa jean

Ütülemenin bir diğer yolu da üzerine ütü bezi koymanız olacak. Beyaz renkte, ince olan herhangi bir kumaşı da ütü bezi olarak kullanabilirsiniz. Ütü bezi kullanmanız pek çok kumaş türünde ütülemeden kaynaklanan parlama olmasını da önleyecektir. Bu nedenle tüm kıyafetleriniz için ütü bezi kullanmanızda fayda var. Hatta bunu bir alışkanlık haline getirmeyi deneyebilirsiniz.

Payetle Süslenmiş Kıyafeti Ütüleme

Payetler ya da benzeri malzemeler ile süslenmiş olan kıyafetlerinizin süsleme atında kalan kumaşını düzleştirmek için de ütünüzün buhar fonksiyonundan faydalanın. Kıyafeti elinizle hafifçe gerin ve üzerine buhar sıkın. Bu işlemi kumaş düz bir görünüm kazanana kadar tekrarlayın. Bu sayede kuru temizlemeden çıkmışçasına düzgün bir görünüm elde edeceksiniz. Bu yöntemi metal aparatlarla süslenmiş olan tüm kıyafetleriniz için uygulayabilirsiniz.

Benzer İçerikler Yazarın Diğer İçerikleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.